Spolehlivý dodavatel
fotovoltaiky,
kde neplatíte
nic předem Mám
zájem
Znáte nás
z televize Přehrát
video
Spočítejte si fotovoltaikuNezávazná protinabídka
Ohřev teplé vody
  • Fotovoltaika vám ušetří až 60 000 Kč za rok
  • Postaráme se o získání státní dotace NZÚ na FVE až 220 000 Kč
  • Zajistíme veškeré revize, montáž i servis fotovoltaiky
  • Poradenství ohledně FVE a návrh řešení součástí naší realizace

Fotovoltaika pro ohřev vody 2,70 kWp

2,70 kWp
Ohřev teplé vody Ohřev teplé vody

Využijte maximum energie a ušetřete díky FVE

Domácí fotovoltaická elektrárna vyrábí elektřinu pro vaši domácnost a šetří vaše náklady za energie. Díky inteligentnímu regulátoru AZ router, jenž je součástí domácí FVE, navíc ušetříte ještě více peněz. Nevyužitá elektrická energie z FVE se přesměruje k ohřevu teplé vody ve vašem bojleru (bojler na fotovoltaiku), a tím šetří životní prostředí i vaši peněženku. FVE pro ohřev vody je skvělé řešení.

Nízké nároky FVE, vysoké úspory

Nároků na montáž fotovoltaických panelů se nemusíte obávat. Na připojení FVE panelů vám bude stačit současná elektroinstalace, takže nepotřebujete vůbec nic navíc. Příliš místa nezabere ani střídač FVE pro rozvod kabelů. Bez problémů se vejde toto nezbytné zařízení fotovoltaiky do technické místnosti nebo třeba do garáže.

Bezpečnost FVE a dokonalý přehled

Fotovoltaické solární panely drží na střeše vašeho domu celohliníková konstrukce, která odolá větru i dešti a zajišťuje maximální bezpečnost. Fungování fotovoltaické elektrárny navíc můžete sledovat kdykoliv a zdarma na svém mobilním telefonu.

Elektrárna obsahuje

Fotovoltaický měnič1F, síťový
Fotovoltaické panely6 ks / 450 Wp
Řídicí jednotkaAZ router
Rozloha panelů14,2 m2
Max. panelů8
Řešení přetokůTeplá voda
Roční spotřebaod 2 - 10 MWh

Chcete řešení na míru?

Ukázková instalace

Fotovoltaika pro ohřev vody 2,70 kWp
Fotovoltaika pro ohřev vody 2,70 kWp
Cena od
182 829 Kč
Výše dotace
47 000 Kč
10 % vyšší dotace

Pokud jste z Ústeckého, Karlovarského či Moravskoslezského kraje, tak bude dotace ještě o 10 % vyšší.

Vaše cena od
135 829 Kč s 15% DPH

Výše uvedená domácí fotovoltaická elektrárna 2,70 kWp (zkráceně "domácí FVE") se hodí pro menší střešní plochy, kde plocha FVE panelů zabere 14,2m2. Předpokládá se instalace 6 kusů fotovoltaických panelů, na něž je poskytována záruka 25 let. FVE panely jsou doplněny o síťový fotovoltaický měnič a řídicí jednotku, tzv. VATTrouter. Tato fotovoltaická elektrárna pokryje roční spotřebu domácnosti ve výši 2 - 10 MWh.

Komplexní servis včetně vyřízení dotace na fotovoltaiku

Vyřídíme pro vás dotace na FVE. Pořízení fotovoltaické elektrárny je podporováno státem, a projekt, který splňuje podmínky dotace Nová zelená úsporám (zkráceně NZÚ) se může přihlásit o proplacení dotační podpory. Pro naše klienty zajišťujeme podklady a samotné podání žádosti o dotaci. Až krajské středisko pro dotace na fotovoltaické elektrárny administrativně žádost posoudí, pak nejpozději do 9 týdnů schválí vyplacení dotace NZÚ na fotovoltaiku a stát proplatí dotaci na účet klienta.

  • Dotace na fotovoltaiku až do výše 93 000 Kč.
  • Tato fotovoltaika na ohřev vody je ideální pro kombinaci s výhřevem bazénu.

Provádíme nejen montáž fotovoltaické elektrárny, ale samozřejmě i její vstupní projektování a následný pravidelný servis fotovoltaických elektráren.

 -------------------

Specifikace produktu: domácí fotovoltaická elektrárna, ohřev vody fotovoltaikou, fotovoltaické panely na ohřev vody, fotovoltaika na ohřev vody, FVE ohřev vody, Fotovoltaika pro ohřev vody.

Naše reference fotovoltaiky a tepelných čerpadel

Reference Fotovoltaická elektrárna s možností ukládání vyrobené energie do baterií - Poděbrady-Kluk
Výkon: 8,20 kWp
Baterie: 10,65 kWh
Panelů: 20 panelů
Poděbrady-Kluk
Přidáno 10/2023
Více o referenci
Reference Fotovoltaická elektrárna s instalací bateriového úložiště realizována v Třanovicích
Výkon: 8,10 kWp
Baterie: 10,65 kWh
Panelů: 18 panelů
Třanovice
Přidáno 10/2023
Více o referenci
Reference Realizace fotovoltaické elektrárny- Kunčina

Arpeg mohu jenom doporučit na začátku jsem tápal po kom udělat fve a našel jsem ty nejlepší na trhu. Vše super. Jiří S.

Výkon: 9,00 kWp
Baterie: 10,65 kWh
Panelů: 20 panelů
Kunčina
Přidáno 06/2023
Více o referenci

Napsali o nás

Jak probíhá realizace fotovoltaické elektrárny

S námi získáte kompletní fotovoltaiku na klíč. Nejprve provedeme technickou kontrolu střechy vašeho domu, vyřídíme veškeré papírování i získání dotace Nová zelená úsporám, které smluvně garantujeme. Dále připravíme a nachystáme projektovou dokumentaci.

Solární panely poté nainstalujeme na střechu, v domě je napojíme k dalším nezbytným FVE zařízením a následně celou fotovoltaickou elektrárnu připojíme na domácí elektrickou síť.

Celý proces realizace FVE si můžete prohlédnout v naší poradně.

Ještě si chci projít Vaše reference.

Chci se zatím pouze zeptat.

Videonávody na YouTube

Díky těmto videím se Vám bude ARPEG fotovoltaická elektrárna používat velmi snadno.

Proč si vybrat fotovoltaiku?

  • Dotace na fotovoltaiku

    Snížíte poplatky za elektřinu

    Pokud se rozhodnete pro fotovoltaiku, můžete ušetřit až 60 000 Kč za rok. Budete nezávislí a nemusí vás trápit růst cen energií.

  • Dotace na fotovoltaiku 2021

    Ušetříte až 200 000 Kč s dotací NZÚ

    Garantujeme vám získání dotace z NZÚ. Ta se může vyšplhat až na krásných 200 000 Kč.

  • Fotovoltaika na střechu

    Výpadky proudu vás neohrozí

    Při výpadku distribuční sítě můžete dál svítit, surfovat na internetu, vařit i topit. Díky vlastní fotovoltaické elektrárně budete za vodou.

Mám zájem

Zpracování zakázky

1
Nacenění zakázky
2-4 dny
Na základě poptávky náš technik vypracuje základní technickou specifikaci a cenovou nabídku.
2
Odborný návrh řešení
2-4 dny
Prohlídka místa realizace s dořešením technických detailů, přípravy stavby a poradenství.
3
Zpracování dokumentace
2-4 dny
Zpracování projektu, žádosti o připojení do distribuční sítě, příprava dotace a smluv.
4
Instalace FVE
2-4 dny
Instalace FVE, napojení na elektroinstalaci a následná revize s výměnou elektroměru.
5
Vyplacení dotace
2-4 dny
Podání žádosti o dotaci - po doložení všech dokladů stát nejpozději do 9 týdnů vyplatí dotaci na účet klienta.

Snižte cenu fotovoltaiky díky dotaci Nová zelená úsporám

Cena kompletní fotovoltaiky vás nemusí nemile překvapit. V závislosti na typu a výkonu lze cenu fotovoltaiky snížit o více než 220 000 Kč s pomocí dotačního programu pro úsporné bydlení.

Pojďme se podívat na několik příkladů: cena fotovoltaické elektrárny, kterou budete používat pro ohřev vody, se může díky dotaci zlevnit o více než 45 000 Kč. Domácí fotovoltaická elektrárna, se kterou budete nabíjet baterie a zároveň ji používat pro nabíjení elektromobilu, může být levnější až o 245 000 Kč. Nejlevnější fotovoltaiku na rodinný dům můžete s využitím dotace pořídit již od 119 500 Kč. Příklady a ceny různých typů fotovoltaických elektráren si můžete prohlédnout v detailu těchto produktů:

Nenašli jste odpověď na svoji otázku? Máte zájem o jiný typ fotovoltaiky na klíč nebo vás zaujaly třeba solární tašky? Dejte nám vědět a my pro vás rádi sestavíme domácí fotovoltaickou elektrárnu podle vašich představ.

Jak se počítá cena fotovoltaiky s dotací?

Pro výpočet ceny fotovoltaiky můžete využít dotační kalkulačku na webových stránkách Nové zelené úsporám nebo nás kontaktujte a my pro vás spočítáme cenu FVE na klíč včetně dotace. 

Cena FVE na klíč

Součástí ceny fotovoltaiky od ARPEG je i návrh, získání dotace a samozřejmě realizace včetně montáže a servisu. Pokud vás zajímá konečná cena fotovoltaiky na klíč dle vašich představ, neváhejte nás kontaktovat – navrhneme vám nejvhodnější řešení, se kterým se vám počáteční investice do fotovoltaiky na rodinný dům brzy vrátí.

Jedna solární energie, dva způsoby využití

Solární energie označuje energii získanou ze slunečního záření, která může mít dvě základní podoby. Sluneční záření a paprsky se mohou přeměnit:

  • rovnou na teplo pomocí procesu zvaného termický ohřev vody (probíhá v solárních kolektorech),
  • nebo (a mnohem častěji) na elektřinu prostřednictvím tzv. fotovoltaiky a fotovoltaického panelu, kterou lze jak vyhřívat, tak i napájet rodinný dům.

V zásadě se tedy jedná o velmi podobné technologie, která využívají obnovitelný zdroj ze slunce a transformují ho k praktickému využití v různých použitích. Zatímco do některých objektů a domácností se můžou více hodit solární panely s přeměnou záření na teplo, v jiných případech v rodinných domech nebo kancelářských budovách pomohou k energetickému zajištění lépe fotovoltaické panely.

Fotovoltaika představuje udržitelný zdroj elektřiny

Většina z nás (ne-li všichni) někdy držela v rukou kalkulačku. Kalkulačky jsou jednoduchá a energeticky nenáročná zařízení. To z nich činí v podstatě ideální adepty k aplikaci jednoho či více fotovoltaických článků, které pomohou sice s občasným, zato nevyčerpatelným zdrojem na dobíjení baterie (pokud se nechají chvíli na sluníčku).

Podobné, avšak mnohem výkonnější a rozměrnější články mohou ze slunce nabíjet i váš dům. Fotovoltaika je totiž technologie, která umožňuje výrobu elektrické energie přímo ze slunečního záření. Jedná se o čistou, ekologickou, trvale udržitelnou a obnovitelnou elektrickou energii, při jejíž výrobě nevznikají látky zatěžující životní prostředí.

Na rozdíl od vyčerpatelných zdrojů není fotovoltaika při výrobě elektrické energie omezena časově nebo množstvím zdrojů. Díky postupujícímu vývoji je to technologie s velmi vysokým růstovým potenciálem do budoucna – jen v několika posledních letech se její efektivita výrazně zvýšila a zabírá prvenství mezi obnovitelnými zdroji energie.

Jak fungují fotovoltaické panely?

Fotovoltaika funguje díky fotoelektrickému jevu, fyzikálnímu jevu, jehož přítomnost se zjistila na sklonku 19. století a již na počátku 20. století ji Albert Einstein popsal ve svém článku během tzv. „zázračného roku“ (rok 1905, v němž Einstein publikoval čtyři stěžejní vědecké práce).

Přeměna slunečního záření na elektřinu probíhá v součástkách reagujících na osvětlení, které se nazývají fotovoltaické články, někdy také fotodiody. Spojením několika článků se vytvářejí fotovoltaické panely umisťované např. na rodinné domy. Nejčastěji bývají vyrobeny z technologií využívajících křemík.

Fotovoltaické panely produkují elektřinu následovně:

  1. Fotony ze slunečního záření dopadnou na fotovoltaický článek.
  2. Svou energií vyrážejí z nárazové plochy elektrony.
  3. Ty jsou odváděny zpravidla do střídače, který umožní získané částice proměnit ve střídavé napětí.
  4. Takovou energii je možné následně distribuovat k okamžitému použití, ale lze ji využít v podstatě kdekoliv (např. v domácnostech k napájení spotřebičů) nebo ji uložit a uschovat v bateriích na pozdější využití.

Proč zainvenstovat do fotovoltaiky?

Široké možnosti využití

Energie získaná z FV panelů nemusí přijít nikdy vniveč. Můžete s ní:

  • Napájet celý rodinný dům (osvětlení, domácí spotřebiče, počítač ad.).
  • Využít ji na nabíjení elektromobilu.
  • Ohřát s ní vodu k běžnému používání (umyvadla, sprcha, bazény apod.).
  • Distribuovat ji do domácí tepelné sítě a vytápět s ní dům.
  • Nevyužitou elektřinu ukládat na později do baterie.
  • Přebytečnou energii odprodat distribuční síti k volnému využití zbytkem společnosti.

Vyplývá z toho tedy, že každý kousek energie můžete zúročit a nějakým způsobem s ní naložit. Tak či tak ušetříte na elektřině, vodě nebo získáte menší příspěvek do rozpočtu.

Energetická nezávislost

S instalací fotovoltaických panelů přichází z větší části nezávislost na dodávkách energií z jiných zdrojů (např. elektřiny z distribuční sítě nebo zemního plynu). „Z větší části“ proto, že se velmi často domácnost pro jistotu napojuje na síť pro případné, vícedenní nepříznivé podmínky (zpravidla v zimních měsících, kdy je častější déšť, sněžení nebo zatažená obloha).

Možnost uschování energie na později

Tento neduh lze vyřešit i využitím dostatečně velké akumulační baterie na fotovoltaiku, ve které je možné získanou energii uchovávat k použití v libovolnou dobu. Přes den dům energií zásobují solární panely a veškerá nadbytečná energie pak putuje do baterií. Přes noc je pak možné tuto naskladněnou energii čerpat.

Finanční výhody fotovoltaických panelů

  • Pořízení je levnější než kdy dříve: Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, opatřit si fotovoltaické panely je výhodný krok, který nemusí představovat vysoce nákladnou záležitost. Česká republika provozuje dotační program „Nová zelená úsporám“, ve kterém přispívá k rozvoji energeticky soběstačné a udržitelné sítě poskytnutím až 200 tisícového příspěvku k vybudování fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům.
  • Peněžní úspora: Nejenže se dá ušetřit při pořizování solárních, fotovoltaických panelů, ale od momentu jejího zapojení máte v ruce (respektive na domě) eso na finanční úsporu. Nižší spotřebu energií pocítíte již od prvního měsíce a vaše budoucí já (pravděpodobně se potýkající s růstem cen energií z neobnovitelných zdrojů) vám ještě mnohokrát poděkuje.
  • Za pár let se vám investice vrátí: Fotovoltaika na střeše představuje doslova běh na dlouhou trať – přestože pocítíte nižší měsíční výdaje, počítejte s tím, že si chvíli počkáte, než se vám finance vrátí. U našich klientů se návratnost solárních panelů pohybuje mezi 4 až 5 lety. Při pohledu na 30letou životnost solárních panelů se to ale vždy vyplatí.

Solární energie a fotovoltaika jako obnovitelný a šetrný zdroj

Udržitelnost

Narozdíl od neobnovitelných zdrojů energie – uhlí, ropy, zemního plynu či jaderné energie – nehrozí solární energii vyčerpání do několika stovek let. Představuje tak tzv. udržitelnou energii, ze které bude vaše domácnost profitovat nejméně dalších 30 let (protože taková je v průměru životnost fotovoltaických panelů).

Ekologičnost

Sluneční záření patří mezi zástupce ekologické a k přírodě šetrné energie (vedle např. větrné nebo vodní). Tvrzení o neekologičnosti výroby a recyklaci fotovoltaických panelů jsou v dnešní době několikrát vyvrácena jak energetickými společnostmi (E.ON), tak i environmentalistickými organizacemi (Greenpeace).

Podle nich lze naprostou většinu materiál použitých ve FV panelech recyklovat a znovu použít. Navíc technologie na znovupoužití starých panelů se v době jejich likvidace může výrazně zmodernizovat a zlehčit.

Solární kolektory nabízejí ekologický a ekonomický ohřev vody

Vedle fotovoltaických panelů jsou na trhu k dispozici také solární kolektory, které slouží podobně jako fotovoltaika, avšak u nich nedochází k přeměně slunečního záření na elektřinu. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Jak fungují solární kolektory

  1. Solární kolektory fungují pomocí absorpce slunečního záření do jedné z vrstev panelu.
  2. Teplovodivým spojem je nahromaděná energie ve formě tepla odvedena potrubím s teplonosnou kapalinou.
  3. Nakonec je potrubí napojeno na bojler, zásobník nebo akumulační nádrž (nikoliv na domácí elektrickou síť nebo baterii, jak je tomu u fotovoltaiky), ve které dochází k ohřevu vody.
  4. V ní se voda ohřívá k libovolnému užití, zpravidla však ke běžné spotřebě (v umyvadlech, vaně, bazénech) nebo k vytápění domu.

Výhody a nevýhody solárních kolektorů v porovnání se solárními panely

Největší výhodou je efektivnost a účinnost solárních kolektorů, která bývá zpravidla mnohonásobně vyšší než u fotovoltaiky – proto je pro takový solární systém jednodušší a rychlejší ohřát vodu či vytopit dům. Přidává se k tomu i cena, protože vycházejí levněji, nicméně v posledních letech dochází k výraznějšímu poklesu cen i u fotovoltaiky. Problematické jsou u nich úzké možnosti využití – slouží jen a pouze k ohřevu vody a k ničemu jinému.

Naproti tomu u fotovoltaických panelů v rodinných domech může získaná energie sloužit vedle ohřevu vody a vytápění také k napájení spotřebičů elektřinou, k uschování nevyužité energie do baterie a nakonec i odprodeji přebytku do distribuční sítě. Přečtěte si výše veškeré výhody fotovoltaiky a fotovoltaických panelů.

Fotovoltaická elektrárna jako malá, domácí elektrárna pro vlastní potřebu

Vraťme se nyní ke všestrannější a obecněji výhodnější variantě v podobě fotovoltaických panelů. V současnosti se s nimi můžete setkat téměř všude a bezpochyby na ně narazíte i na pouze patnáctiminutové projížďce městem či několika obcemi. Čas od času pomáhají s dodávkami energie v moderních kancelářských budovách nebo showroomech, ale nejčastěji budou solární panely nainstalované na střechách rodinných domů, kde z větší části zajišťují energetický chod celé domácnosti.

Z čeho se skládá FVE?

K funkční, domácí elektrárně, kterou v ARPEGu dodáváme na klíč, jsou potřeba vždy tři základní komponenty:

  • Nejviditelnější částí jsou samozřejmě fotovoltaické (solární) panely.
  • Neopomenutelnou roli má střídač, někdy také nazývaný měnič.
  • Posledním dílem je buď baterie nebo wattrouter, principiálně podobná, ale funkčně rozdílná zařízení.

Za prvé, fotovoltaické panely

Úplnější přehled o tom, co to jsou FVE panely, jak fungují, s čím dokážou v domácnosti pomoct a jaké jsou jejich výhody i nevýhody jsme popsali již výše v podkapitole věnované přímo fotovoltaickým panelům.

Nicméně alespoň ve zkratce: soláry představují udržitelný a obnovitelný zdroj elektřiny, fungující na principu fotovoltaického jevu, který přijímá sluneční záření a produkuje energii v podobě střídavého proudu, jež se dá dále využít k přeměně na běžnou elektřinu využívanou např. v rodinných domech. Jednoduše, bez solárních panelů se tedy žádná FVE neobejde.

Za druhé, střídač

Střídač či měnič je naprosto nezbytnou a nezastupitelnou částí elektrárny. Přeměňuje energii získanou ze slunečního záření a vyrobenou v solárních panelech ve formě stejnosměrného proudu (což je elektrický proud, který se pro napájení domácností nepoužívá) na střídavý proud, tedy na elektřinu domácí sítě, která je využívána běžnými spotřebiči.

Při výběru měniče je potřeba být obezřetný – tak jako téměř všude i zde najdete přístroje různých kvalit, rozdílných funkcí a možností, přičemž jednotlivé typy jsou vhodnější k použití v konkrétní realizaci než jiné. Při zvolení vhodného střídače se vám zrychlí návratnost fotovoltaické elektrárny (a stejně i naopak – při výběru špatného zase prodlouží). Pokud si tedy vybíráte zařízení sami, důsledně si nastudujte, co kupujete. Nebo nás kontaktujte a nechte si poradit odborníky z ARPEGu, kteří jsou prověření zkušenostmi.

Za třetí, akumulační baterie nebo wattroutery

Pokud se proměněná energie hned nespotřebuje, je zpravidla potřeba ji někam uložit, aby nepřišla vniveč. K tomu ve fotovoltaické elektrárně slouží baterie nebo wattrouter:

  • Akumulační (solární) baterie umožňují hromadění energie v době, kdy se získaná energie nestíhá spotřebovávat, a k jejímu ukládání na pozdější využití. Běžným příkladem jsou letní dny. Když není nikdo doma, využívá se minimum energie, nicméně panely FVE produkují maximální množství elektřiny. Ta se ukládá do baterií a začíná se využívat až s přibývajícím večerem.
  • Wattroutery naproti tomu nijak neukládají přebytečnou energii, ale využívají ji k ohřevu vody pro domácnost. Díky tomuto zařízení si proto můžete snížit výdaje za energie případně i za topení.

Kam nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu? Na střechu

Naprostá většina fotovoltaických panelů využívaných pro vlastní potřebu se montuje na střechy rodinných domů či bytových domů, což poskytuje jednodušší napojení do domácí elektrické sítě a zároveň poměrně velká zařízení zbytečně nezabírají užitný prostor na pozemku.

Mimo eternitových tašek je možné dát solární panely na téměř jakýkoliv typ krytiny, jmenovitě pálené či betonové tašky, šindele i plechová zastřešení. Každopádně všechny realizace posuzujeme individuálně.

Navíc v rámci maximální bezpečnosti je potřeba střechu před každou instalací zkontrolovat nosnosti, která je vedle krytiny dalším důležitým parametrem. I zde však téměř všechny střechy projdou bez větších problémů – váha jednoho solární panelu se pohybuje kolem 15–25 kilogramů, což odpovídá normálnímu zatížení v každodenním provozu, např. v důsledku nasněžení.

Co když nemám vhodnou střechu?

Jestliže není možné dát fotovoltaické panely na střechu domu, existují samozřejmě další možnosti. Tou lepší variantou jsou jiné budovy stojících na vaší nemovitosti, typicky zahradní domky, domky na nářadí, pergoly či altány, ale také garáže nebo stodoly.

Jednou z posledních variant je položení solárních panelů na samonosné konstrukce na zem, což samozřejmě nijak nezhoršuje funkčnost a výkonnost fotovoltaické elektrárny, maximálně vám třeba ubírá prostor na zahradě. Zde ovšem může dojít k zamítnutí dotace v případě, že se nepodaří prokázat nemožnost instalace panelů na střechu domu. Čas od času se s takovými případy setkáváme a již dokážeme posoudit situaci a poradit Vám.

Ojediněle se lze také setkat se solárními panely na nezvyklejších místech. V posledních letech se např. rozšířila fotovoltaika na obytné vozy, podomácku upravené dodávky nebo karavany.

Jakým způsobem probíhá montáž solárních panelů?

Samotná instalace fotovoltaických panelů na střechu rodinného domu nevyžaduje žádné složité operace a je rychlá:

  • Na šikmou střechu se panely instalují pomocí speciálních háků či gelových kotev, které se přichytávají na/ke krovu. Podívejte se například na instalaci fotovoltaiky na klíč na rodinné domy v Českém Těšíně, Kuřimi nebo v Beskydech
  • Na ploché střechy je běžné využití asfaltových pásů nebo kačírku, ve kterých stojí samonosné konstrukce se soláry. I s takovými realizacemi jsme si poradili, podívejte se třeba na naše reference z Prahy, Hlučína či Klatov.

Podle velikosti fotovoltaické elektrárny a typu střechy trvá celá realizace pouze jeden až dva dny, přičemž první den se zpravidla instalují panely a druhý den ostatní zařízení zajišťující správný chod elektrárny (střídač a akumulační baterie k fotovoltaice).

TIP: Zajímají vás bližší informace k instalaci? Připravili jsme pro vás blogový příspěvek, ve kterém do detailu popisujeme a vysvětlujeme, jak probíhá montáž solárních panelů.

Výkon fotovoltaických panelů se odvíjí od způsobu výroby

Efektivita, účinnost, maximální výkon a rovnoměrnost výkonu solární panelů je z velké části ovlivněna typem fotovoltaiky. V současnosti jsou nejpoužívanější tři druhy – monokrystalické, polykrystalické a amorfní, které se liší rozdílným způsobem výroby i vlastnostmi.

  • Monokrystalické fotovoltaické panely – nejpoužívanější typ fotovoltaických článků, vysoce výkonný a efektivní především na přímém a nerozptýleném světle, prostorově úsporný, nicméně hůře zachycuje nepřímé a rozptýlené světlo, také bývá dražší
  • Polykrystalické fotovoltaické panely – v Česku běžně využívaný druh, výkonově stále nabízí velmi dobré výsledky, ale při vyšší vytíženosti už budete potřebovat větší počet panelů, cenově levnější, vlastnostmi stojí někde mezi monokrystalickými a amorfními panely
  • Amorfní fotovoltaické panely – nejméně rozšířené řešení, nejlépe zachycuje nepřímé a rozptýlené světlo, díky čemuž dobře vyrábí elektřinu i během podzimu a zimy, avšak nejnižší výkonnost

Standardně jsou pro FVE v České republice nejlepší monokrystalické solární panely, ale vždy záleží na konkrétním případu.

TIP: Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si náš článek s detailními informacemi o typech fotovoltaických panelů, kde jim věnujeme bližší pozornost.

Účinnost solárních panelů závisí také na orientaci, sklonu i počasí

Orientace a sklon střechy

Ideální orientace k nainstalování fotovoltaické elektrárny je směrem na jih v patnácti - až pětatřicetistupňovém sklonu, protože tímto způsobem dopadá na solární panel nejvíce slunečního záření po nejdelší možnou dobu, čímž produkuje maximální množství energie. Avšak pokud máte rodinný dům v jiném směru a v jiném sklonu, rozhodně nezoufejte – že se jedná o ideální řešení ještě nutně neznamená, že neexistují jiná a stále velmi dobrá řešení.

Například v případě východo-západní orientace lze nainstalovat větší počet panelů a rovnoměrně je na střeše rozložit, čímž se vykompenzuje absence nejefektivnější jižní strany. Rozdíly ve výkonnosti v závislosti na sklonu jsou zase zanedbatelné, takže i zde je problém minimální.

Co to v praxi znamená? Vždy záleží na konkrétním případu a posouzení technika, jaké řešení zvolit, ale je jisté, že ať už máte dům postavený libovolným směrem a v libovolném sklonu, efektivita domácí solární elektrárny je po správném nastavení vždy zaručena.

Denní a klimatické podmínky

Nezpochybnitelnou roli v účinnosti FVE má samozřejmě i denní doba. Nejvýkonnější jsou fotovoltaické panely přes den, kdy na ně svítí nejpřímější a nejméně rozptýlené světlo. Vzhledem k tomu, že přes den se používá minimum elektřiny, tak se většina shromažďuje v akumulačních bateriích.

Ráno a večer bývá produkce elektřiny zpravidla nižší. Při menším vytížení je dům poháněn z vyrobené elektřiny, při větším je potřeba brát naakumulovanou energii z baterií. Přes noc se žádná elektřina nevytváří a využívá se energie z baterií získaná přes den, nebo z distribuční sítě.

Důležité je myslet na to, že solární elektrárny, ať už ty velké, ale také domácí, jsou závislé na počasí a ročním období. Očekávejte tedy nižší výkonnost během chladnějších a sychravějších měsíců od začátku podzimu do konce zimy.

Přestože však celková účinnost bude nižší, fotovoltaická elektrárna bude nadále pracovat a stále pro vás bude produkovat bonusovou energii (byť v menší míře), čímž ušetříte podstatnou část nákladů.

Domácí solární elektrárna

Domácí fotovoltaika je trendem v ekologické výrobě elektrické energie, ať už jde o novostavby nebo montujete solární panely na dům, ve kterém bydlíte již desítky let. Pokud je pro vás rozhodující cena fotovoltaiky na rodinný dům, měli byste vědět, že správně navržená instalace vám může ušetřit až 60 000 Kč ročně. Navíc můžete na domácí solární elektrárnu získat státní dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám.

Solární panely na dům a jejich výhody

Pořízení fotovoltaiky na dům je především otázka montáže solárních panelů. Jejich počet se pochopitelně odvíjí od velikosti střechy, jejího sklonu a orientace na danou světovou stranu. Čím větší počet panelů se na střechu umístí, tím vyššího výkonu bude domácí solární elektrárna dosahovat. Za hlavní výhody solárních panelů považujeme:

  • dlouhá životnost – panely vám budou sloužit přibližně 30 let
  • snadná údržba – díky jejich spolehlivosti panely vyžadují jen minimální údržbu
  • ekologická výroba elektřiny – provoz panelů je bezemisní

Nicméně domácí fotovoltaika (FVE) složená ze solárních panelů může na střeše domu vypadat nehezky. Avšak tato situace dnes už má své řešení. Tím jsou solární tašky, které skvěle fungují jako součást běžné střešní krytiny. Mají také záruku na odolnost proti vodě a mrazu, záruku na výkon a na výrobek jako takový. Můžete je využít jen na vybrané ploše, případně s nimi pokrýt většinu své střechy. Jejich nevýhodou je bohužel vyšší pořizovací cena.

Je pochopitelné, že každý majitel musí volit kompromis mezi vysokým výkonem domácí solární elektrárny a dobře vypadající střechou. Pokud fotovoltaiku na dům řešíte v situaci, kdy jde o novostavbu, doporučujeme solární tašky.

Cena fotovoltaiky na rodinný dům

Určitě se ptáte, kolik stojí taková domácí solární elektrárna? Bohužel neexistuje žádná univerzální odpověď. Vše závisí na celkovém rozsahu instalace, na počtu panelů a jejich typu i dalších parametrech. Solární tašky jsou například přibližně o třetinu dražším řešením než obyčejné panely. Stejně tak v případě otázky jaká je nejlevnější fotovoltaická elektrárna, není odpověď jednoznačná. Samozřejmě, cena FVE s jedním solárním panelem bude nízká, ale stejně nízký bude její výkon a energetická úspora.

Obecně lze říci, že se cena fotovoltaiky na rodinný dům pohybuje v rozmezí od dvou set do čtyř set tisíc, přičemž je v současné době poskytována dotace přibližně ve výši 50% nákladů. Využijte této situace, kdy je cena FVE výhodnější a pořiďte si domácí fotovoltaiku za polovinu ceny.

Proč domácí fotovoltaiku řešit právě s námi?

  • postaráme se o získání státní dotace až 220 000 Kč – cena FVE může být poloviční
  • zajistíme montáž, všechny revize i servis vaší domácí solární elektrárny

poradenství a návrh řešení (solární panely na dům) zdarma

FAQ

Chci střešní fotovoltaické panely, ale nemám orientaci na jih

Pokud chcete pořídit fotovoltaické panely, ale nemáte orientaci střechy na jih, pak to nevadí. Většina zájemců o instalaci fotovoltaických panelů na klíč nemá orientaci na jižní stranu a přesto fotovoltaiku pro výrobu vlastní elektřiny využívá. Jde hlavně o to, že jižní orientace se sklonem 35 stupňů je nejideálnější z hlediska maximální využitelnosti fotovoltaických panelů. Takže fotovoltaika je řešením pro všechny střešní plochy. Třeba již přidáním dvou fotovoltaických panelů se západní orientací, nebo rozdělením poloviny fotovoltaických panelů na východní a západní část, se dokážete dostat na stejnou využitelnost FVE jako při jižní orientaci. Jednoduchým řešením je tedy to, že FVE panelů na střeše budete mít v odpovídajícím počtu. Tento počet pro každou konkrétní střechu vám musí navrhnout dodavatel fotovoltaických panelů. U nás je tato služba zdarma.

Na jaký typ střechy se fotovoltaika hodí

V podstatě se dá říci, že fotovoltaické panely lze nainstalovat na jakýkoliv typ střechy. Fotovoltaické panely nelze aplikovat pouze na jeden typ střechy, a tím je střecha z eternitových tašek.  Ty jsou v podstatě nepochozí, střecha pak může popraskat a zatékat do ní. Jinak jakékoliv střešní krytiny (pálené a betonové tašky, šindel, plechová střecha…) tím, že jsou pochozí, umožňují instalaci fotovoltaického systému. Instalace FVE panelů se provádí tak, že na tašky se pro účely kotvení použijí háky, které se podvlečou pod tašku a přichytí ke krovu, u šindele se jedná o speciální kotvu s gelem, která se také přichytí ke krovu a u plechových střech se dá použít jak gelová kotva, tak přichycení k falcu jako u hromosvodu. Výjimkou nejsou ani ploché střechy s asfaltovými pásy, nebo kačírkem kam se umístí zatížené samonosné konstrukce, na které jsou fotovoltaické panely uchyceny. 

Co budu dělat s fotovoltaickými panely, až skončí jejich záruka?

Na fotovoltaické panely jsou standardně poskytovány záruky 20-25 let. Což je záruka na to, že po tuto dobu neklesne výkon fotovoltaiky pod 80 %. To je podstatou této záruky. Fotovoltaické panely vám budou sloužit dalších 30 let a pozvolna bude logicky klesat jejich výkon. V podstatě se dá říci, že fotovoltaické panely nejspíše nikdy během svého života měnit nebudete. Co se týká momentu, kdy fotovoltaické panely doslouží na maximum, pak je lze snadno odevzdat ve sběrném dvoře, protože koupí každého panelu se automaticky hradí recyklační poplatek.

Vyplatí se mi FVE - fotovoltaická elektrárna? Jaká je pořizovací cena?

Zda se FVE vyplatí záleží na mnoha faktorech. Mezi ně patří například účel použití (v rodinném domě či ve firmě), energetická náročnost budovy, chování obyvatel v domácnosti nebo lokalita umístěné nemovitosti. Návratnost vynaložených investic se může projevit za tři, pět, sedm nebo patnáct let. 

Pořizovací cena se pohybuje v rozmezí od 120 000 Kč do 450 000 Kč v závislosti na typu fotovoltaické elektrárny do domácnosti. Výhodou je však možnost získání dotace, která vám pokryje až 50 % nákladů!

Instalace FVE a jak dlouho trvá?

Instalace FVE trvá zpravidla 1 až 2 dny v závislosti na velikosti systému a typu střechy.  První den se obvykle instalují fotovoltaické panely na střechu, druhý den probíhá instalace střídače, baterie, ochran a napojení na vaši elektroinstalaci. U menších instalací lze stihnout obojí v jeden den. Odhadovanou dobu instalace vám sdělíme před realizací.

Instalaci fotovoltaické elektrárny předchází zdlouhavý proces, který může trvat jeden až dva měsíce v závislosti na napojování do distribuce ČEZ nebo EON. Součástí tohoto procesu je zajištění potřebné dokumentace jako je energetický posudek, projektová dokumentace, zajištění dotací, revizí a mnoho dalšího. Celý proces instalace pak může trvat zhruba tři měsíce. Vše zajistíme za vás.

Jak fotovoltaická elektrárna funguje?

Nejvíce energie z fotovoltaické elektrárny získává domácnost v průběhu dne, kdy dochází k největší produkci. Přebytky se ukládají do baterie, která se aktivuje ve večerních hodinách a začne domácnosti dodávat energii nastřádanou přes den. V ranních hodinách fotovoltaické elektrárna nemusí vyrábět potřebné množství energie a bývá proto doplňována z baterie či distribuční sítě. V případě systému s akumulací do vody posílá tyto přebytky jednotka wattrouter na ohřev teplé vody prostřednictvím bojleru nebo kotle s akumulační nádobou.

nová zelená úsporám fotovoltaika
Štědrá dotace
až 220 000 Kč
Fotovoltaika dotace
Elektrická energie
pod kontrolou 24/7
Fotovoltaická elektrárna
Nižší náklady
na elektrickou energii
Fotovoltaika cena
Máme jedny z
nejnižších cen
Dotace na fotovoltaiku
Sestavíme vám funkční
řešení na míru
Dotace na fotovoltaiku 2021
Instalace fotovoltaiky
během 2 dnů

Dotaz / Nezávazná poptávka fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla

Pošlete nám nezávaznou poptávku nebo se nás zeptejte na cokoli.

Rádi Vám pomůžeme zodpovědět veškeré otázky spojené s fotovoltaikou i s tepelnými čerpadly.

Po vyplnění formuláře se Vám ozve odborník na fotovoltaiku z Vaší oblasti.

STAV:OK

Stále přijímáme nové objednávky

Stále přijímáme nové objednávky

Chtěli byste FVE a nechcete čekat půl roku? Ozvěte se.

Potřebujete poradit?

Máme kapacity i na Vaše dotazy, klidně nám napište.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Podrobné znění najdete zde.
Potřebujete poradit?
Zanechte nám své číslo a odborník z Vaší oblasti se Vám ozve zpět.