Připojení FVE do distribuční sítě: Kompletní průvodce
Připojení fotovoltaické elektrárny k síti je klíčovým a nezbytným krokem k tomu, abyste:
- na jedné straně mohli naplno využívat solární energii získávanou z vašich panelů,
- a na druhé straně nespotřebované přebytky elektřiny, odborně nazývané jako přetoky, odesílat do distribuční sítě a nechat si za ně platit.
Tento proces zapojení fotovoltaiky vyžaduje pečlivou spolupráci s distributory a pro běžnou veřejnost může být poněkud složitější, obzvlášť pokud se příliš nekamarádíte se složitou a pracnou administrativou a papírováním.
Od toho jsme tu ale my, ARPEG. Rádi vám s připojení FVE do distribuční sítě pomůžeme tak, abyste se vyhnuli zbytečným stresům a nepříjemnostem, které jsou s tímto vyřizováním spojené. Neváhejte se na nás tedy obrátit s prosbou o pomoc.
Kontaktovat
Jací distributoři elektrické energie v ČR existují?
V současnosti v roce 2024 jsou v České republice tři distributoři a řadí se mezi ně:
- ČEZ Distribuce (pro střední a severní oblasti ČR)
- EG.D (pro jižní oblasti ČR)
- PREdistribuce (pro Prahu)
- (v ojedinělých případech existuje ještě tzv. lokální distributor, neboli LDS)
Každý z těchto distributorů má své specifické požadavky a postupy, jak domácí fotovoltaiku připojit do sítě. Ty je potřeba řádně splnit, jinak bude zapojení FVE správné a např. nebude možné nechat přebytky odkupovat.
Pokud se tedy rozhodnete o připojení fotovoltaické elektrárny do sítě na vlastní pěst, zde vám přehledně představíme, co můžete od jednotlivých distributorů očekávat, na jaké nezbytné kroky se připravit a s jakými překážkami se setkáte.
Postup připojení fotovoltaiky do distribuční sítě
1. Žádost o připojení FVE do distribuční sítě a SOP
V prvním kroku je potřeba vyplnit a odeslat tzv. žádost o připojení do distribuční sítě (ČEZ Distribuce, EG.D., PREdistribuce). K této žádosti budete muset přiložit několik technických dokumentů, např. schéma připojení, katastrální výpis, nebo plná moc.
Následně má distributor 30 dní k tomu, aby se podal stanovisko k žádosti:
- a) V případě pozitivního výsledku vám vyhoví, zašle zpět tzv. Smlouvu o připojení (SOP), a vy tak po připojení fotovoltaiky do distribuční sítě budete moct např. přebytečnou elektřinu odprodávat, sdílet ji nebo uschovávat do virtuální baterie k pozdějšímu využití.
- b) V případě negativního výsledku obdržíte zamítavé stanovisko, což bývá zpravidla v důsledku nedostatečné kapacity distribuční sítě v některých lokalitách. To se bohužel někdy stává (obzvlášť v dnešní době, kdy jsou fotovoltaiky čím dál populárnější), my sami v ARPEGu jsme se při vyřizování připojení FVE do sítě s tímto problémem už párkrát setkali.
- ČEZ Distribuce (týkající se středních a severních částí Česka) občas žádost zamítne, nicméně stanovuje termíny pro úpravy distribuční sítě (u těch je však potřeba počítat s tím, že mohou trvat i několik měsíců)
- EG.D (týkající se jižních částí Česka) občas vydá zamítavé stanovisko, avšak většinou dopředu neurčuje termíny pro posílení sítě (narozdíl od ČEZ Distribuce).
- PREdistribuce (týkající se Prahy) je v tomto nejspolehlivější distributor, obecně se u něj nesetkáváme se zamítavými stanovisky, což usnadňuje celý proces připojení FVE.
V případě zamítnutí žádosti vás distributor zařadí k tzv. zjednodušenému připojení. Takové řešení však bývá zpravidla dočasné, dokud distributor patřičně neupraví distribuční síť a nenavýší její kapacitu.
2. Podpis SOP a příprava pro připojení FVE do sítě
Pokud je vaše žádost o připojení do distribuční sítě schválena, můžete podepsat smlouvu o připojení a následně přistoupit k připojení fotovoltaiky do sítě ve standardním režimu. V něm je vám po splnění podmínek distributora umožněno odprodávat přetoky elektřiny.
Pokud je vaše žádost o připojení do distribuční sítě zamítnuta (např. v důsledku nedostatečné kapacity), případně pokud se tak rozhodnete (např. víte, že většinu vyrobené energie spotřebujete nebo uchováte v bateriích), přistoupíte k připojení FVE do sítě ve zjednodušeném režimu. Ten sice umožňuje připojení k distribuční síti, ale bez možnosti odprodeje přetoků energie. Pro zjednodušené připojení do sítě je nejprve nutné změřit impedanční smyčku. Pokud je naměřená hodnota menší než 0,47 Ω (ohmů), můžete zahájit úpravy sítě a realizaci fotovoltaiky. Smlouva o připojení se ve zjednodušeném režimu podepisuje zpětně až po realizaci fotovoltaiky a po splnění podmínek distributora.
3. Realizace FVE a připojení fotovoltaiky do sítě
U připojení fotovoltaických elektráren ve standardním režimu nejsou vyžadovány žádné další žádosti, protože smlouva o připojení do distribuční sítě je již podepsaná. Spolehlivě tedy postačí fotovoltaiku nainstalovat tak, aby splňovala podmínky distributora.
U připojení FVE ve zjednodušeném režimu můžete začít s realizací až poté, co je impedanční smyčka v předepsaných limitech. Teprve po instalaci se pak žádá o smlouvu k připojení ve zjednodušeném režimu s omezením přetoků, kterou distributor zašle zpravidla do 30 dnů (což zde shodně platí pro ČEZ Distribuci i EG.D).
4. Revize připojení fotovoltaiky a umožnění trvalého provozu
Po realizaci fotovoltaické elektrárny, ať už s připojením FVE do distribuční sítě ve standardním nebo zjednodušeném režimu, následuje technická revize.
Bezprostředně po ní se zasílá tzv. žádost o umožnění trvalého provozu (ČEZ Distribuce, EG.D, PREdistribuce). Distributor poté provede výměnu elektroměru za tzv. 4Q elektroměr, který provádí měření v obou směrech, tedy přívod i odvod energie. Tento proces pak trvá přibližně 30 dní (týká se všech distributorů), ve zjednodušeném režimu zhruba 30–90 dní (týká se především ČEZ Distribuce a EG.D).
Nechcete řešit připojení fotovoltaické elektrárny do distribuční sítě?
Na to je jednoduchá odpověď – nemusíte.
Ať už se vám zdá proces připojení fotovoltaiky do sítě příliš složitý, nebo se bojíte, že uděláte někde zbytečný přešlap, nebo na to zkrátka nemáte dostatek času, ARPEG pro vás zajistí hladký průběh připojení FVE do distribuční sítě, aniž byste se museli o něco starat.
Specializujeme se na kompletní realizace fotovoltaických elektráren, od počátečních nezávazných konzultací přes instalace u vás doma až po vyřizování nezbytné administrace. Nevyjímaje žádosti o připojení fotovoltaiky. Vyřídíme za vás kompletní papírování, včetně podání a vyřízení žádosti, tvorbu projektové dokumentace, úpravy připojení k síti, komunikace s distributory i nezbytných technických kontrol a závěrečných revizí.
Chcete bezstarostně a spolehlivě připojit svou fotovoltaickou elektrárnu k distribuční síti a co nejdřív šetřit a zároveň prodávat přebytečnou elektřinu? Ozvěte se nám prostřednictvím webového formuláře, napište nám e-mail a nebo nám rovnou zavolejte a společně pro vás najdeme vhodné řešení.
Kontaktovat