Vyplatí se virtuální baterie?

Virtuální baterie, virtuální úložiště, nebo výkup? Aneb kam s přebytky z fotovoltaické elektrárny?
Fotovoltaika s virtuální baterií

Odpovězme si na otázku: Proč si 90% domácností pořizuje elektrárnu s fyzickou baterií, když by mohli akumulovat energii v tzv. virtuální baterii?

Je to dáno poplatky za distribuční síť. Představte si ji jako obrovské tržiště, kde neustále probíhá nákup a prodej elektřiny. Tuto síť je třeba udržovat v provozu a zajišťovat, že budete mít v zásuvce pořád stabilní výkon a frekvenci k tomu, abyste do ní mohli cokoliv zapojit a vše fungovalo jak má. V praxi to znamená, že cokoli, co proteče sítí, ať už od vás, nebo k vám, podléhá platbě za distribuci elektřiny. Což je zpravidla okolo 50% z celkové ceny elektřiny. Proto je nejvýhodnější když vaše elektřina zůstane u vás.

Z toho plyne, že virtuální baterie fotovoltaiky a další produkty jsou více než čímkoli jiným spíše marketingovým trikem na neinformované zákazníky. Stále se však najde velké množství obchodníků, kteří podstatu fotovoltaiky s virtuální baterií svým zákazníkům zatají a zákazníci jsou pak velmi nemile překvapeni.

Základním pravidlem, které by se mělo při instalaci nové fotovoltaické elektrárny vždy dodržet, je správné nadimenzování výroby vůči spotřebě. A to tak, že s fotovoltaickou elektrárnou vyrobím pouze tolik elektřiny, kolik jsem schopen spotřebovat, nebo akumulovat do vlastní fyzické baterie, elektromobilu či ve formě teplé vody v bojleru, bazénu apod. Pokud budete generovat velké množství přebytků z fotovoltaické elektrárny, nekoupili jste elektrárnu pro sebe, ale pro vašeho dodavatele, který za velmi nízké náklady přeprodá elektřinu z vaší FVE sousedovi za několikanásobnou cenu.

Ať už se bavíme o fotovoltaice s virtuální baterií či odkupu přebytku z FVE, vždy by to měla být jen pojistka například v době, kdy v létě odjedu na čtrnáct dní na dovolenou. Přebytky z fotovoltaiky budou vznikat a je stále lepší dostat zpět něco, než vůbec nic. Dobře si ovšem prostudujte podmínky smlouvy. Jestliže se ptáte, jaká je nejvýhodnější virtuální baterie, tak odpovíme, že žádná, což jsme vysvětlili výše.

Pokud chcete vědět více ohledně tématu přebytků z fotovoltaiky a virtuálních baterií, napište nám.

Fotovoltaika s virtuální baterií

_____________________________

Tematická specifikace článku: virtuální baterie, fotovoltaika virtuální baterie, vyplatí se virtuální baterie, fotovoltaika s virtuální baterií, virtuální baterie do fotovoltaiky, virtuální baterie na fotovoltaiku

Napsali o nás

Zavřít - ikona

Dotaz / Nezávazná poptávka fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla

Pošlete nám nezávaznou poptávku nebo se nás zeptejte na cokoli.

Rádi Vám pomůžeme zodpovědět veškeré otázky spojené s fotovoltaikou i s tepelnými čerpadly.

Po vyplnění formuláře se Vám ozve odborník na fotovoltaiku z Vaší oblasti.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Podrobné znění najdete zde.
IcoPotřebujete poradit?
Zanechte nám své číslo a odborník z Vaší oblasti se Vám ozve zpět.