Hybridní fotovoltaická elektrárna

V domácnostech se v dnešní době používají tři základní typy fotovoltaických elektráren: síťová, ostrovní a hybridní. Ačkoliv první dvě jmenované jsou poměrně známé, hybridní fotovoltaická elektrárna je pro některé stále velkou neznámou. Zjistěte více o výhodách, ceně, dotacích a získejte odpovědi na důležité otázky týkající se fungování hybridní fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům.
Hybridní fotovoltaická elektrárna

Jak funguje síťová a ostrovní fotovoltaická elektrárna?

Klasická (síťová) fotovoltaická elektrárna je zapojena přímo do elektrické distribuční sítě a neumožňuje využít vyrobenou elektřinu přímo v domácnosti. Majitel prodává elektřinu distributorovi do sítě, a zpět si ji od něj nakupuje. V minulosti byl tento typ velmi rozšířený kvůli výhodným výkupním cenám, dnes už se síťové fotovoltaické elektrárny neinstalují.

Naopak ostrovní fotovoltaická elektrárna není připojena do sítě a přebytky ukládá do akumulátoru nebo baterie, odkud je v případě potřeby čerpá. Nevýhodou je, že ostrovní fotovoltaika musí mít buď baterii s velkou kapacitou, nebo mít záložní zdroj pro dny bez slunce. Ostrovní systémy je vhodné využít na místech, kde není přístup k rozvodné síti, nebo kde by vybudování elektrické přípojky znamenalo vynaložení vysokých nákladů.

Jak funguje hybridní fotovoltaická elektrárna?

Hybridní elektrárna je typ ostrovní fotovoltaické elektrárny, který v sobě kombinuje výhody výše uvedených typů elektráren. Hybridní fotovoltaická elektrárna (HFVE) má akumulátory, do kterých ukládá přebytky energie, ale na rozdíl od běžné ostrovní elektrárny je dům s hybridní fotovoltaickou elektrárnou připojen také k elektrické distribuční síti. 

Hybridní fotovoltaická elektrárna pro rodinný dům zpravidla vyrábí maximum elektřiny během poledne, ale spotřeba je v tuto dobu naopak nízká. Večer, kdy je spotřeba energie vysoká, si uloženou elektřinu bere z akumulátorů. 

V praxi vypadá provoz hybridní fotovoltaické elektrárny tak, že když svítí slunce, elektrárna dodává elektřinu do objektu a zároveň nabíjí akumulátory. Z nich lze energii čerpat i v době, kdy slunce nesvítí. Elektřina z distribuční sítě pak slouží jako záloha pro případ, kdy fotovoltaika není schopna energii dodávat, protože akumulátory jsou vybité. Klíčová je přitom kapacita akumulátorů, která by měla dosahovat minimálně stejného výkonu jako panely instalované na střeše. 

Další důležitou součástí hybridní fotovoltaické elektrárny je kromě solárních panelů a akumulátorů také hybridní měnič napětí. To je zařízení, které převádí stejnosměrný proud na střídavý a umožňuje dodávat elektřinu z distribuční sítě. Zároveň se stará o galvanické oddělení od distribuční sítě a řídí veškeré toky energie v domě. Díky tomu je zprovoznění hybridní fotovoltaické elektrárny administrativně méně náročné. Na rozdíl od síťové fotovoltaiky není nutné mít povolení od Energetického regulačního úřadu – z hlediska zákona nevystupuje majitel hybridní fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům jako výrobce elektřiny.

Vyplatí se hybridní fotovoltaická elektrárna pro rodinný dům?

Správně navržená fotovoltaická hybridní elektrárna je schopna využít až 100 % vyrobené elektřiny z fotovoltaických panelů pro vlastní spotřebu a uspokojit energetické potřeby rodinného domu až 90 %. Další výhodou hybridní fotovoltaické elektrárny je její variabilita. Je možné instalovat nejprve menší výkon v solárních panelech a postupně přidávat solární panely dle vašich finančních možností.

Dotace na hybridní fotovoltaickou elektrárnu

Výhodou je, že na pořízení hybridní fotovoltaické elektrárny můžete zažádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám a získat tak až 205 000 Kč. Správně zvolená hybridní fotovoltaická elektrárna pro rodinný dům zajistí snížení nákladů za elektřinu, větší energetickou nezávislost a soběstačnost. Pokud právě uvažujete o pořízení hybridní fotovoltaické elektrárny, rádi Vám s výběrem poradíme a navrhneme optimální řešení.

Cena hybridní fotovoltaické elektrárny

Výsledná cena hybridní fotovoltaické elektrárny se odvíjí od rozsahu zakázky, potřeb zákazníka a složitosti instalace. Cenu hybridní fotovoltaické elektrárny je ale možné výrazně snížit právě díky dotacím na hybridní fotovoltaickou elektrárnu. Získání dotací na fotovoltaiku smluvně garantujeme a v rámci služby hybridní fotovoltaické elektrárny na klíč za vás vyřídíme veškeré papírování a komunikaci s úřady.

Chci návrh hybridní fotovoltaické elektrárny

Pro návrh hybridní fotovoltaické elektrárny v rámci hybridní fotovoltaické elektrárny na klíč prosím vyplňte kontaktní formulář. Nejste ještě úplně přesvědčeni o pořízení fotovoltaiky? Přečtěte si zkušenosti s hybridní fotovoltaickou elektrárnou na našem facebookovém profilu, prohlédněte si reference nebo nás kontaktujte a získejte odpověď na vše, co vás zajímá.

Napsali o nás

Zavřít - ikona

Dotaz / Nezávazná poptávka fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla

Pošlete nám nezávaznou poptávku nebo se nás zeptejte na cokoli.

Rádi Vám pomůžeme zodpovědět veškeré otázky spojené s fotovoltaikou i s tepelnými čerpadly.

Po vyplnění formuláře se Vám ozve odborník na fotovoltaiku z Vaší oblasti.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Podrobné znění najdete zde.
IcoPotřebujete poradit?
Zanechte nám své číslo a odborník z Vaší oblasti se Vám ozve zpět.