Montáž fotovoltaických panelů

Zajímá vás, jak probíhá montáž fotovoltaických panelů, co je třeba před instalací solárních panelů zařídit nebo pro jaké typy střech vlastně montáž fotovoltaických panelů provádíme? Shrnuli jsme nejzásadnější odpovědi k tématu montáže fotovoltaických panelů.
Montáž fotovoltaických panelů

Než začneme s montáží fotovoltaických panelů

Před samotnou montáží fotovoltaických panelů je třeba zkontrolovat střešní krytinu. Pozvěte si technika, který přímo na místě zkontroluje stav střechy. Tento krok se týká pouze starých střech. Pokud máte nové krovy nebo třeba i starší, ale v dobrém stavu, není to problém. V opačném případě je možné vazbu dodatečně zpevnit třeba zesílením krokví. To se ale dělá jen ve výjimečných případech. Fotovoltaické panely jsou totiž velmi lehké – váží jen několik kilogramů.

Jak dlouho trvá instalace solárních panelů?

Časová náročnost instalace solárních panelů záleží na typu střešní krytiny a materiálu krovů. Nejčastěji se jedná o střechu s dřevěnými krovy, kde bývá montáž fotovoltaiky rychlá a bezproblémová. Pokud je krov například ze železných trubek, je instalace složitější a její provedení se řeší individuálně podle potřeby. Při montáži fotovoltaiky se ale vždy snažíme o to, abychom vše provedli co nejrychleji a zároveň co nejprecizněji.

Montáž fotovoltaických panelů na střechu: Kam ano a kam ne 

Skutečnost, že musí být zajištěn maximální osvit (doba, kdy na střechu dopadá sluneční záření), je nutné brát v úvahu již při návrhu samotného projektu FVE. Fotovoltaické panely můžete umístit na střechu domu nebo i jiné budovy (např. stodoly, dílny, garáže). Panely je možné instalovat na všechny typy střešních krytin.
Pro umístění panelů je ideální střecha orientovaná na jih se sklonem 15 – 38°. Velmi dobré jsou i jihovýchodní a jihozápadní orientace. Dá se ovšem využít také západní nebo východní část střechy, jen se musí počítat s menším energetickým výnosem.

Plocha s fotovoltaickými panely nesmí být zastíněna okolními stavbami nebo předměty na střeše. Problémem bývají komíny a vikýře. Vysoké komíny vrhají stín a vikýře zase zabírají moc místa. Nezbytná je konzultace se zkušeným dodavatelem fotovoltaických technologií, který nejlépe poradí, jaký typ panelů je vzhledem k nasměro­vání střechy a dané lokalitě vhodné použít. Dále musí být na střeše pro panely dostatek místa. S instalací solárních panelů si ale nemusíte lámat hlavu – naše fotovoltaická elektrárna na klíč je řešením pro každého.

Montáž fotovoltaických panelů na sedlové střechy

Sedlové střechy rodinných domů jsou častým místem pro montáž solárních panelů. Panely se umisťují na montážní rámy z nekorodujícího materiálu, rámy jsou pak pomocí háků připevněny ke konstrukci střechy.
Panely se obvykle umisťují na tu část střechy, která je orientovaná na jih, jihozápad nebo jihovýchod. Instalace solárních panelů na ostatní strany je samozřejmě možná, ale snižuje energetický výnos. U západních nebo východních stran lze tuto situaci řešit přizvednutím panelů směrem k jihu. Přizvednutí panelů se provádí také u nižšího sklonu střechy, tedy méně než 15°. Taková instalace ale vytváří překážku, do níž se při náročnějších povětrnostních podmínkách opírá vítr. Přizvednutí je také nákladnější a na domě nepůsobí moc esteticky.
Pro montáž panelů je doporučen sklon 15°. Na sedlové střechy, které dosahují sklonu nad 15°, je možné panely instalovat najednou se střešní krytinou. Další nadstavbové konstrukce pro dosažení optimálního sklonu panelů už nejsou třeba. Obecně se doporučuje instalace přímo na střešní krytinu. Montáž panelů, které jsou instalovány nad střešní krytinu a rovnoběžně s ní je jednodušší, výhodná a bezpečná.

Montáž solárních panelů na plochou střechu

Fotovoltaické solární panely můžete umístit i na plochou střechu. Panely se umisťují se sklonem nebo vodorovně. Umístění vodorovně předchází rizikům v případě špatných povětrnostních podmínek. Vítr nezatěžuje střešní konstrukce ani samotné panely. Panely umístěné vodorovně ovšem ztrácejí samočisticí schopnost a majitelé se musejí postarat o jejich pravidelnou údržbu.

Další možností je použít nosnou konstrukci. Konstrukci obvykle tvoří rohové spojky trojúhelníkového tvaru z pevného a odolného materiálu. Spojky jsou propojeny hliníkovými profily, na které se umisťují fotovoltaické panely. Konstrukce se buď napevno spojí s podkladem (se střechou), nebo se konstrukce pouze zatíží (např. velkými dlaždicemi). Panely je tedy možné umístit v požadovaném směru.

Mám zájem o montáž fotovoltaiky na svoji střechu

Jestliže poptáváte dodání a montáž fotovoltaických panelů, rádi Vám pomůžeme s vyřízením veškeré administrativy, návrhem, vypracováním projektové dokumentace a realizací. Stačí vyplnit poptávkový formulář a my se vám ozveme.

Napsali o nás

Zavřít - ikona

Dotaz / Nezávazná poptávka fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla

Pošlete nám nezávaznou poptávku nebo se nás zeptejte na cokoli.

Rádi Vám pomůžeme zodpovědět veškeré otázky spojené s fotovoltaikou i s tepelnými čerpadly.

Po vyplnění formuláře se Vám ozve odborník na fotovoltaiku z Vaší oblasti.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů. Podrobné znění najdete zde.
IcoPotřebujete poradit?
Zanechte nám své číslo a odborník z Vaší oblasti se Vám ozve zpět.